Telepanko kierownicy

Serwisówki, mechanika, technika, akcesoria - czyli wszystko związane z sevenką w warsztacie
Awatar użytkownika
sebi_x
stary Seveniarz
Posty: 314
Rejestracja: 10 lut 2005, 08:12
Motocykl: '92 SF+'12 CBF1000
Lokalizacja: okolice Gdyni (Połchowo)

Postautor: sebi_x » 13 cze 2005, 08:46

Coś mam w tym miesiącu sezon na problemy:) Wczoraj w ramach docierania hamulców i ogólnorozwojowych jazd, pusciłem sie obwodnicą z prędkościami ponadnormalnymi. No i nieco się zmartwiłem. Do 160 jest wszystko ok, ale powyżej zaczyna się kołysanie na boki. Nic przyjemnego. No i rozpoczął się proces myslowy: co może być?? Zaczynam od łożyska w główce ramy, bo opona już zmieniona. Już zamówiłem na allegro. Mam nadzieje że to to, a nie szyba na kierownicy , bo przecież kiedyś tak nie miała..... Zawsze qwa coś ....no zawsze...
"...gdybym chciał się tam po prostu dostać, pojechałbym pociągiem..."

"Zawsze warto – żeby kiedyś nie mieć kaca
– zrobić coś, co się być może nie opłaca" (J.Kofta)

Sebi

Awatar użytkownika
lesor
(ex SF)
Posty: 1999
Rejestracja: 12 lut 2005, 22:26
Motocykl: [ex] SF94 + SF93
Lokalizacja: archiwum

Postautor: lesor » 13 cze 2005, 09:00

a jak byl wyposażony motocykl?
szyba?
kufer?
Każde pokolenie ma własny czas
Każde pokolenie chce zmienić świat
Każde pokolenie odejdzie w cień
A nasze - nie

Awatar użytkownika
Matiej
Ujeżdżacz Kopciuszka
Posty: 1476
Rejestracja: 28 mar 2005, 18:26
Motocykl: XJ 900S Diversion - krówka
Lokalizacja: Izabelin - Niewielkie przyległości obok miasta stołecznego Warszawy
Kontakt:

Postautor: Matiej » 13 cze 2005, 09:04

Ja z prędkościami ponad 160 z szybą ala panonia i kufrem 45l nie mialem kołysania
żyj i daj żyć innym

Awatar użytkownika
sebi_x
stary Seveniarz
Posty: 314
Rejestracja: 10 lut 2005, 08:12
Motocykl: '92 SF+'12 CBF1000
Lokalizacja: okolice Gdyni (Połchowo)

Postautor: sebi_x » 13 cze 2005, 09:08

Szyba. Wysoka nieco taka, ale mam ją niemal od poczatku i nic zlego sie nie dzialo nawet w dwie osoby.
"...gdybym chciał się tam po prostu dostać, pojechałbym pociągiem..."

"Zawsze warto – żeby kiedyś nie mieć kaca
– zrobić coś, co się być może nie opłaca" (J.Kofta)

Sebi

Awatar użytkownika
Matiej
Ujeżdżacz Kopciuszka
Posty: 1476
Rejestracja: 28 mar 2005, 18:26
Motocykl: XJ 900S Diversion - krówka
Lokalizacja: Izabelin - Niewielkie przyległości obok miasta stołecznego Warszawy
Kontakt:

Postautor: Matiej » 13 cze 2005, 09:32

A może klocek trze o któraś tarcze i dlatego kolysze?? Ja po 4 latach nie dotykania hamulcy mialem tloczki tak zaklejone syfem ze nie szło ich ruszczyć ani o mm. Nie wiem jak to działało w ogóle.
żyj i daj żyć innym

Awatar użytkownika
sebi_x
stary Seveniarz
Posty: 314
Rejestracja: 10 lut 2005, 08:12
Motocykl: '92 SF+'12 CBF1000
Lokalizacja: okolice Gdyni (Połchowo)

Postautor: sebi_x » 13 cze 2005, 10:00

No nieeee... Takich numerów nie ma. Tym bardziej że klocki zmieniałem, zaciski myłem i smarowałem wszystko w zeszłym tygodniu, o czym na innym wątku bo też zonk wyszedł (piszczą).
"...gdybym chciał się tam po prostu dostać, pojechałbym pociągiem..."

"Zawsze warto – żeby kiedyś nie mieć kaca
– zrobić coś, co się być może nie opłaca" (J.Kofta)

Sebi

Awatar użytkownika
Matiej
Ujeżdżacz Kopciuszka
Posty: 1476
Rejestracja: 28 mar 2005, 18:26
Motocykl: XJ 900S Diversion - krówka
Lokalizacja: Izabelin - Niewielkie przyległości obok miasta stołecznego Warszawy
Kontakt:

Postautor: Matiej » 13 cze 2005, 10:04

Opona nowa? czy używana.. może jakąś wade miałe? Źle wywazone koło (strzelam). Ewentualnie zdejmij szybe i test zrób
żyj i daj żyć innym

STABOL
Posty: 7
Rejestracja: 17 maja 2005, 19:27
Lokalizacja: Wyry woj. Śląskie

Postautor: STABOL » 13 cze 2005, 10:27

Witam wszystkich. U mnie tez zauważyłem taka przypadłość :( Puszczam kierownice i przy 60-50 kmh kierownica lekko telepie. teraz musze wymienic opone bo troche jest łysa, i mam nadzieje że po tym zabiegu telepanko zniknie. moze doradzicie jaka opone najlepiej kupić :?:

Awatar użytkownika
lesor
(ex SF)
Posty: 1999
Rejestracja: 12 lut 2005, 22:26
Motocykl: [ex] SF94 + SF93
Lokalizacja: archiwum

Postautor: lesor » 13 cze 2005, 11:02

Każde pokolenie ma własny czas
Każde pokolenie chce zmienić świat
Każde pokolenie odejdzie w cień
A nasze - nie

Awatar użytkownika
Matiej
Ujeżdżacz Kopciuszka
Posty: 1476
Rejestracja: 28 mar 2005, 18:26
Motocykl: XJ 900S Diversion - krówka
Lokalizacja: Izabelin - Niewielkie przyległości obok miasta stołecznego Warszawy
Kontakt:

Postautor: Matiej » 13 cze 2005, 11:23

Duża szansa ze to oponka. U mnie było w podobnej szybkośc telepanko jka na byku. Kupiłem używaną Pirelli Dragon GTS i wyważone kolo. Efekt zero telepania. Miodek nawet nie drgnie kierownica.

pozdro
żyj i daj żyć innym

Awatar użytkownika
sebi_x
stary Seveniarz
Posty: 314
Rejestracja: 10 lut 2005, 08:12
Motocykl: '92 SF+'12 CBF1000
Lokalizacja: okolice Gdyni (Połchowo)

Postautor: sebi_x » 13 cze 2005, 12:45

jesli chodzi o moją przypadłość: zdefiniujmy dwa zjawiska: "telepanie" - wibracje kierownicy mniej więcej zgodne z częstotliwością obracania się koła - tzw shimmi przy około 50 - 60 km/h. Z tym juz sie uporałem przez wymianę opony. Teraz jest "bujanie" lub "kołysanie" - częstotliwość około 2 Hz powyżej 160km/h. Nie sądzę żeby to była opona, ale zawsze mogę się mylić
"...gdybym chciał się tam po prostu dostać, pojechałbym pociągiem..."

"Zawsze warto – żeby kiedyś nie mieć kaca
– zrobić coś, co się być może nie opłaca" (J.Kofta)

Sebi

Awatar użytkownika
Gezo
Junior
Junior
Posty: 26
Rejestracja: 21 maja 2005, 12:53
Lokalizacja: Sosnowiec

Postautor: Gezo » 14 cze 2005, 11:48

U mnie również było telepanko tak jak u wszystkich w przedziale 60-80 km/h. Wszystko wskazywało na krzywą felgę, bo takową posiadam. Ale po wymianie opony wszystko ustało. Co do łożyska główki ramy to moje jest lekko wybite ale żada shima nie występuje, może to tylko kwestia czasu ale na razie jest okej.

Zbigu
Mistrz Parkietów
Posty: 616
Rejestracja: 13 mar 2005, 16:50
Motocykl: CB750LTD
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Zbigu » 15 cze 2005, 02:41

Proponuję sebi_x żebyś sprawdził tył. Telepanie to oczywiście przód ale kołysanie przy dużych prędkościach/czytaj dużych oporach/ to raczej tył. Koło napędzające które ma jakieś luzy chce niejako wyprzedzić przednie koło które stawia opory. Mam bardzo podobny efekt przy jeżdzie z ciężkim pasażerem a wiem że mam do wymiany tuleje wachacza. Również zbyt miękko ustawione tylne amory mogą powodować taki efekt. Generalnie cała linia CB ma opinię zbyt delikatnego wachacza i częstych awarii jego ułożyskowania. Zacznij szukać z tyłu np łożyska tylnego koła.
Prawdziwe życie zaczyna się po 50-tce.
rura-bomber

bartekbubula
(ex SF)
Posty: 169
Rejestracja: 10 lut 2005, 15:24
Lokalizacja: Częstochowa
Kontakt:

Postautor: bartekbubula » 15 cze 2005, 22:30

no wlasnie. co do ankiety do ktorej link podał lesor potwierdzam jej wynik. bridgestone to naprawde git opony

Gorg
Beniamin
Beniamin
Posty: 63
Rejestracja: 12 maja 2005, 23:40
Lokalizacja: Krasnystaw

Postautor: Gorg » 23 cze 2005, 22:34

U mnie też telepało tak w okolicach 40-70. Oponka w miarę ładna, luzu na główce brak. Przyczyna okazała się banalna - :P topcase :P - bez niego moto prowadzi się jak na sznurku.

Awatar użytkownika
Matiej
Ujeżdżacz Kopciuszka
Posty: 1476
Rejestracja: 28 mar 2005, 18:26
Motocykl: XJ 900S Diversion - krówka
Lokalizacja: Izabelin - Niewielkie przyległości obok miasta stołecznego Warszawy
Kontakt:

Postautor: Matiej » 24 cze 2005, 00:10

a to ciekawostka bo ja przy tych pracach zwaliłem topcase. Hmmm musze go zamontować i sprawdzić@!@
żyj i daj żyć innym

Awatar użytkownika
Matiej
Ujeżdżacz Kopciuszka
Posty: 1476
Rejestracja: 28 mar 2005, 18:26
Motocykl: XJ 900S Diversion - krówka
Lokalizacja: Izabelin - Niewielkie przyległości obok miasta stołecznego Warszawy
Kontakt:

Postautor: Matiej » 05 lip 2005, 18:38

POwiem wszystkim co telepie. Jak jeździlem chwile bez Topcase i bez szyby motocykl jechał spokojnie i nie telepalo. Po założeniu kufra i szyby po 60-80 km/h jak sie puści kierownice po 2 sek zaczyna telepać. Bez kufra i szyby nie było tego. Trudno powiedzieć jednoznacznie czy to kufer czy szyba bo wsadzilem obie rzeczy naraz i pojechałem .
żyj i daj żyć innym

Zbigu
Mistrz Parkietów
Posty: 616
Rejestracja: 13 mar 2005, 16:50
Motocykl: CB750LTD
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Zbigu » 06 lip 2005, 01:41

Więc ja obstawiam kuferek. Jak by nie patrzeć linia aerodynamiczna takiego zestawu wygląda w ten sposób że spływające strugi powietrza z kierowcy, spadają dokładnie na górną część kufra dociskając go, a tym samym odciążając przednie koło. Co ciekawe z pasażerem tego efektu już nie powinno być, ponieważ wolna przestrzeń za kierowcą jest wypełniona. Ale muszę powiedzieć że dokonałem jeszcze jednego odkrycia podczas jednego z ostatnich wyjazdów z Matiejem i Yamamoto. Miałem potworną shimmę i postanowiłem sprawdzić ciśnienie w przednim kole. Była 1atm, dopompowałem i zluzowałem tylne amorki z 3 ząbka na 2. No i co ? rewelka, wszystko znikło i mogliśmy ostro pomykać.
Prawdziwe życie zaczyna się po 50-tce.
rura-bomber

Awatar użytkownika
El Kriss
stary Seveniarz
Posty: 1038
Rejestracja: 26 mar 2005, 10:51
Motocykl: cb 750 i jakis inny
Lokalizacja: Łodz

Postautor: El Kriss » 06 lip 2005, 08:40

Ale zaczęlismy dyskusję od tego, że to moja sevenka ma telepanko, a ja nie mam z tyłu kuferka . I cićnienie mam zacne. Z przodu.

Zbigu
Mistrz Parkietów
Posty: 616
Rejestracja: 13 mar 2005, 16:50
Motocykl: CB750LTD
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: Zbigu » 06 lip 2005, 14:23

Ale zaczęlismy dyskusję od tego, że to moja sevenka ma telepanko, a ja nie mam z tyłu kuferka . I cićnienie mam zacne. Z przodu.
A tylne amorki? Zdaje mi się że jeden masz do d* . A propos jak będzisz go wymieniał to stary jak Ci będzie niepotrzebny to proszę do mnie. Pokuszę się o rozebranie go w celach poznawczych.
Prawdziwe życie zaczyna się po 50-tce.
rura-bomber

KrooliK
1977-2005
Posty: 3
Rejestracja: 25 lut 2005, 09:40
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Postautor: KrooliK » 19 lip 2005, 13:15

Dawno mnie tu nie bylo.. ale powiem tak.. mialem Sevenke i mialem jedna opone, jak puscilem przy wlasnie 50 w gore telepalo, mialem potem inna telepalo. Zadnych luzow na glowce ramy nie bylo, jak trzymalem kierownice zjawisko to nie wystepowalo. Potem mialem Fazera i bylo podobnie , tylko nieco slabiej. Jak trzymalem kierownice zero problemow. Nie zaprzatalem sobie tym zjawiskiem wogole glowy i dobrze mi sie jezdzilo.

Awatar użytkownika
torello
1966-2005
Posty: 519
Rejestracja: 17 lut 2005, 16:59
Lokalizacja: Warszawa/Kazimierz Dolny

Postautor: torello » 02 sie 2005, 08:48

No i zaczeło sie, zauwazyłem że przy około 50 km/h zaczyna sie telepanko kierownicą, pomny rad uzyskanych od Zbiga, natentychmiast sprawdziłem powierzchnie opony i okazało sie że są na jej powierzchni czołowej wybrzuszenia spowodowane zużyciem. w zwiazku z powyższym opona nadaje sie tylko do wymiany.

Pytanko gdzie kupić dobra opone w rozsądnej cenie ?
Okolice Kazimierza Dolnego nie mają przdemną tajemnic.

Awatar użytkownika
oster
Nocny Jastrząb
Posty: 1804
Rejestracja: 18 lut 2005, 17:10
Motocykl: ex NH,XJR,CB1300,Hornet,XJR,HH
Lokalizacja: Warszawa

Postautor: oster » 02 sie 2005, 14:46

No i zaczeło sie, zauwazyłem że przy około 50 km/h zaczyna sie telepanko kierownicą, pomny rad uzyskanych od Zbiga, natentychmiast sprawdziłem powierzchnie opony i okazało sie że są na jej powierzchni czołowej wybrzuszenia spowodowane zużyciem. w zwiazku z powyższym opona nadaje sie tylko do wymiany.

Pytanko gdzie kupić dobra opone w rozsądnej cenie ?
na Brooklynie :)

Awatar użytkownika
lesor
(ex SF)
Posty: 1999
Rejestracja: 12 lut 2005, 22:26
Motocykl: [ex] SF94 + SF93
Lokalizacja: archiwum

Postautor: lesor » 02 sie 2005, 15:27

Pytanko gdzie kupić dobra opone w rozsądnej cenie ?
Jeśli Zadowolisz się używką, to jak będziemy jechać na zlot to możemy gnać przez Środę Wielkopolską, gdzie polecony a przeze mnie sprawdzony onanizator nałoży Ci ładnego erosa.
Jeśli chcesz nową, to spróbuj tu: http://www.tomi-moto.pl albo na Puławskiej 229 tel. 847 99 22
Każde pokolenie ma własny czas
Każde pokolenie chce zmienić świat
Każde pokolenie odejdzie w cień
A nasze - nie

Awatar użytkownika
torello
1966-2005
Posty: 519
Rejestracja: 17 lut 2005, 16:59
Lokalizacja: Warszawa/Kazimierz Dolny

Postautor: torello » 02 sie 2005, 16:22

Dzieki.
Okolice Kazimierza Dolnego nie mają przdemną tajemnic.


Wróć do „Mechanika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 106 gości