licznik biegów

Serwisówki, mechanika, technika, akcesoria - czyli wszystko związane z sevenką w warsztacie
kubadu
Junior
Junior
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2007, 21:21
Lokalizacja: Kalisz

licznik biegów

Postautor: kubadu » 10 kwie 2008, 22:26

Zainstalował ktoś może licznik biegów (gear indicator) w swojej sewence? W sprzedaży są elektroniczne bajery, jak np. Digital Gear Indicators jednak ich podstawowa wada to brak informacji o zapiętym biegu gdy mamy zerową prędkość. Z tego co wyczytałem działa to tak że po instalacji konfiguruje się to przez przejechanie na każdym biegu pełny zakres obrotów, wtedy tworzy się mapa prędkości obrotowej silnika w funkcji prędkości motocykla i dla tych map przyporządkowane są poszczególne biegi. Niestety sevenka ma mechniczne licznik i obrotomierz co wymaga instalacji dodatkowego oczujnikowania. Pomiar prędkości czujnikiem na kole + pomiar obrotowa silnika przez badanie częstotliwości na przewodzie wysokiego napięcia. Ze względu na dość duże skomplikowanie systemu + opóźnienie szukam czegoś innego.
Myślałem o czujniku który będzie wykrywał liczbę przełączeń góra/dół i układ elektroniczny będzie zmieniał cyfrę na wyświetlaczu LED. Niestety system gubi sie gdy np. wyskoczy bieg.
No i pozostaje jeszcze jedna metoda: wykrywanie pozycji dźwigni, niestety pozycja jest ta sama bo po każdej zmianie biegu oś sterująca wodzikami powraca do pozycji wyjściowej.

Może ktoś zamontował już coś takiego. Jeśli tak to proszę o jakiegoś gotowca :) , jeśli nie to czekam na pomysły.

Z góry wielkie dzięki.

Awatar użytkownika
LuTo
dmuchnij moją trąbkę
Posty: 1824
Rejestracja: 01 sty 2008, 15:29
Motocykl: R1200RT
Lokalizacja: WWY

Re: licznik biegów

Postautor: LuTo » 11 kwie 2008, 08:39

jeśli nie to czekam na pomysły.
Ja jadąc liczę biegi :fuck:

tzn wiadomo, że jadąc rowno po trasie mamy zapiętą 5, a redukując można sobie policzyć :P
========
LuTo
Obrazek

Hahacz
Beniamin
Beniamin
Posty: 70
Rejestracja: 05 lis 2006, 16:19
Lokalizacja: Kąty Wrocławskie

Re: licznik biegów

Postautor: Hahacz » 11 kwie 2008, 08:56

Jak dla mnie to również zbędny bajer... Jak jedziesz w stylu cruise - no to się szwendasz w niskich obrotach i najwyżej wrzucisz piatke dwa razy :), a jak troche dynamiczniej... to i tak nie ma czasu spoglądać na licznik biegów i jeśli potrzebujesz dodatkowego kopa w jakiejś sytuacji to redukcja i tyle.. Jeśli np w górkach na zakrętach śmigasz ostro, nie patrząc na liczniki to polecam wyprucie wydechów - świetny odnośnik co do prędkości obrotowej silnika :D Kwestia wyczucia sprzęta

Awatar użytkownika
lesor
(ex SF)
Posty: 1999
Rejestracja: 12 lut 2005, 22:26
Motocykl: [ex] SF94 + SF93
Lokalizacja: archiwum

Re: licznik biegów

Postautor: lesor » 11 kwie 2008, 10:33

Może ktoś zamontował już coś takiego. Jeśli tak to proszę o jakiegoś gotowca :) , jeśli nie to czekam na pomysły.
Nasz kochany producent zamontował coś takiego w protoplaście (przynajmniej silnikowym) SevenFifty, mianowicie w CBX650e.
Mam serwisówkę, 67 MB. Moge ją Cipo wiesić i se poprzeglądasz.
Zapytam kumpla, któremu takiegoż CBXa oddałem za ebanego XTciaka, ma drugi motor na części, może coś jest na wierzchu....

Tylko że w Sevenie, to nie wiem po co...
Każde pokolenie ma własny czas
Każde pokolenie chce zmienić świat
Każde pokolenie odejdzie w cień
A nasze - nie

kubadu
Junior
Junior
Posty: 11
Rejestracja: 03 cze 2007, 21:21
Lokalizacja: Kalisz

Re: licznik biegów

Postautor: kubadu » 11 kwie 2008, 22:02

Ja jadąc liczę biegi :fuck:
To było bardzo kreatywne :hihi: Długo kąpinowałeś :co:
Może to bajer ale ja bym chciał taki bajer :sciana:
Mam serwisówkę, 67 MB.
bardzo chętnie skorzystam.

Tony Clifton
Junior
Junior
Posty: 39
Rejestracja: 06 mar 2007, 19:49
Lokalizacja: Kalisz

Re: licznik biegów

Postautor: Tony Clifton » 28 kwie 2008, 21:45

Oprocz liczenia biegow mozna jeszcze sprobowac zapamietac na ktorym biegu jaka predkosc obrotowa i predkosc poruszania sie (np na "5" przy 4000 obr smigamy 100 km/h) :)

piotreek
stary Seveniarz
Posty: 326
Rejestracja: 14 sie 2006, 09:56
Lokalizacja: Opolskie/Kluczbork

Re: licznik biegów

Postautor: piotreek » 02 maja 2008, 10:14

Oprocz liczenia biegow mozna jeszcze sprobowac zapamietac na ktorym biegu jaka predkosc obrotowa i predkosc poruszania sie (np na "5" przy 4000 obr smigamy 100 km/h) :)
ja tak zawsze robie, jak nie jestem pewien. Na 4 biegu wskazówki obrotka i prędkościomierza są mniej więcej wychylone pod takim samym kontem.

Awatar użytkownika
Wojtek_K
komandor
Posty: 1989
Rejestracja: 20 cze 2007, 17:36
Motocykl: pierwsza była Sevenka ...
Lokalizacja: Łódź

Re: licznik biegów

Postautor: Wojtek_K » 03 maja 2008, 08:47

Oprocz liczenia biegow mozna jeszcze sprobowac zapamietac na ktorym biegu jaka predkosc obrotowa i predkosc poruszania sie (np na "5" przy 4000 obr smigamy 100 km/h) :)
trochę przesadziłeś z tymi obrotami :mrgreen:
Mówię i piszę po polsku (staram się).

Tony Clifton
Junior
Junior
Posty: 39
Rejestracja: 06 mar 2007, 19:49
Lokalizacja: Kalisz

Re: licznik biegów

Postautor: Tony Clifton » 04 maja 2008, 18:11

Czemu przesadzilem? U mnie tak pokazuje.


Wróć do „Mechanika”



Kto jest online

Użytkownicy przeglądający to forum: Obecnie na forum nie ma żadnego zarejestrowanego użytkownika i 44 gości